We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5320-7 Weatherproof Box, 3 -Outlet, 1 -Gang, Aluminum, Bronze, Powder-Coated
SKU
ORG4532214
by HUBBELL
$18.64 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reinforced connector outlets
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Eight box mounting options with detachable lugs
- Internal hub threads comply with NEMA requirements and will accept all threaded fittings and threaded conduit
- For use in branch circuit wiring in wet, damp or dry locations and it is used as a weatherproof junction box, or as a housing for receptacles, switches and GFCI's
For use in wet, damp or dry locations. Three 1/2 in threaded outlets. 2 in deep with lugs. May be used as a weatherproof junction box or as a housing for receptacles, switches and GFCIs. Powder coat finish. Eight box mounting options with detachable lugs provided. Includes two closure plugs. Ground screw installed. Multi-lingual instructions. Internal threads and hubs comply with NEMA requirements. Hubs accept all threaded fittings and threaded conduit. Die-cast aluminum construction. 18.3 cu-in capacity. 2 in D x 4-1/2 in L x 2-3/4 in W. UL listed. NEMA 3R rated.
| Color | Bronze |
|---|---|
| Cubic Capacity | 8.3cu-in |
| Dimensions | 4-9/16 in L x 2-13/16 in W x 2-9/64 in H |
| Finish | Powder-Coated |
| Hub Size | 1/2in |
| Hub Type | Threaded |
| Includes | (2) 1/2 in Closure Plugs Ground Screw Gasket and Mounting Hardware |
| Material | Aluminum |
| Number Of Gangs | 1 |
| Number of Outlets | 3 |
| UPC | 050169532072 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6600 |
| MPN | 5320-7 |
| Brand | HUBBELL |

Log In