We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5323-0 Box, Aluminum
SKU
ORG6895932
by HUBBELL
$21.62 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reinforced connector outlets
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Eight box mounting options with detachable lugs
- Internal hub threads comply with NEMA requirements and will accept all threaded fittings and threaded conduit
- For use in branch circuit wiring in wet, damp or dry locations and it is used as a weatherproof junction box, or as a housing for receptacles, switches and GFCI's
With lugs. Die-cast aluminum. For use in branch circuit wiring in wet, damp or dry locations. May be used as a weatherproof junction box or as housing for receptacles, switches and GFCIs. 5 reinforced 1/2 in threaded connector outlets. Powder coat finish. Two closure plugs included. Ground screws installed. Internal threads and hubs comply with NEMA requirements. 2 in D x 4-1/2 in L x 2-3/4 in W. 18.3 cu-in capacity. UL listed.
| Color | Gray |
|---|---|
| Cubic Capacity | 18.3cu-in |
| Dimensions | 4-9/16 in L x 2-13/16 in W x 2-9/64 in H |
| Finish | Powder-Coated |
| Hub Size | 1/2in |
| Hub Type | Threaded |
| Includes | (2) 1/2 in Closure Plugs Ground Screw Gasket and Mounting Hardware |
| Material | Aluminum |
| Number Of Gangs | 1 |
| Number of Outlets | 5 |
| UPC | 050169532300 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6300 |
| MPN | 5323-0 |
| Brand | HUBBELL |

Log In