We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5330-0 Weatherproof Box, 4 -Outlet, 1 -Gang, Aluminum, Gray, Powder-Coated
SKU
ORG5763404
by HUBBELL
$20.15 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reinforced connector outlets
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Eight box mounting options with detachable lugs
- Internal hub threads comply with NEMA requirements and will accept all threaded fittings and threaded conduit
- For use in branch circuit wiring in wet, damp or dry locations and it is used as a weatherproof junction box, or as a housing for receptacles, switches and GFCI's
With lugs. Die-cast aluminum. For use in branch circuit wiring in wet, damp or dry locations. May be used as a weatherproof junction box or as housing for receptacles, switches and GFCI's. Eight box mounting options with detachable lugs provided. Powder coat finish. 16.5 cu-in capacity. Two closure plugs included. Ground screw installed. Internal threads and hubs comply with NEMA requirements. Hubs accept all threaded fittings and threaded conduit. 2 in D x 4-1/2 in L x 2-3/4 in W. UL listed. Shrink wrapped.
| Color | Gray |
|---|---|
| Cubic Capacity | 16.5cu-in |
| Dimensions | 4-9/16 in L x 2-13/16 in W |
| Finish | Powder-Coated |
| Hub Size | 3/4in |
| Hub Type | Threaded |
| Includes | (2) 1/2 in Closure Plugs Ground Screw Gasket and Mounting Hardware |
| Material | Aluminum |
| Number Of Gangs | 1 |
| Number of Outlets | 4 |
| UPC | 050169533000 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6400 |
| MPN | 5330-0 |
| Brand | HUBBELL |

Log In