We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5338-0 Weatherproof Box, 7 -Outlet, 2 -Gang, Aluminum, Gray, Powder-Coated
SKU
ORG3444429
by HUBBELL
$30.42 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reinforced connector outlets
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Eight box mounting options with detachable lugs
- Internal hub threads comply with NEMA requirements and will accept all threaded fittings and threaded conduit
- For use in branch circuit wiring in wet, damp or dry locations and it is used as a weatherproof junction box, or as a housing for receptacles, switches and GFCI's
Outdoor electrical box, 4-1/2 in x 4-1/2 in x 2 in deep with lugs. Seven 1/2 in threaded outlets. 31 cu-in capacity. For use outdoors in wet, damp or dry locations. Can be used as a weatherproof junction box or as a housing for receptacles, switches and GFCIs. Die-cast aluminum construction. Reinforced connector outlets. Powder coat finish. Eight box mounting options with detachable lugs provided. Two closure plugs included. Ground screw installed in box. Internal threads and hubs comply with NEMA requirements. Hubs accept all threaded fittings and conduit. Multi-lingual instructions. UL listed. NEMA 3R Rated.
| Color | Gray |
|---|---|
| Cubic Capacity | 31cu-in |
| Dimensions | 4-1/2 in L x 4-1/2 in W |
| Finish | Powder-Coated |
| Hub Size | 1/2in |
| Hub Type | Threaded |
| Includes | (2) 1/2 in Closure Plugs Ground Screw Gasket and Mounting Hardware |
| Material | Aluminum |
| Number Of Gangs | 2 |
| Number of Outlets | 7 |
| Shape | Rectangular |
| UPC | 050169533802 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0100 |
| MPN | 5338-0 |
| Brand | HUBBELL |

Log In