We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5361-2 Box, Lug Mounting, Aluminum
SKU
ORG6570956
by HUBBELL
$21.01 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reinforced connector outlets
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Eight box mounting options with detachable lugs
- Internal hub threads comply with NEMA requirements and will accept all threaded fittings and threaded conduit
- For use in branch circuit wiring in wet, damp or dry locations and it is used as a weatherproof junction box, and may be used with BELL round cluster covers and round lamp holder combinations
For use in branch circuit wiring in wet, damp or dry locations. Designed for use as a weatherproof junction box and used with Bell round cluster covers and round lamp holder combinations. Die-cast aluminum construction. Powder coat finish. Reinforced connector outlets. Cast-in mounting lugs, four closure plugs included and installed ground screw. 16.1 cu-in capacity. Six 10-24 tapped holes. 4 in Dia x 1-1/2 in D. UL listed.
| Color | Bronze |
|---|---|
| Cubic Capacity | 16.1cu-in |
| Dimensions | 5-1/4 in L x 2-13/16 in W |
| Finish | Powder-Coated |
| Hub Size | 1/2in |
| Hub Type | Threaded |
| Includes | (4) 1/2 in Closure Plugs Ground Screw Gasket and Mounting Hardware |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Lug |
| Number of Outlets | 5 |
| Shape | Round |
| UPC | 050169536124 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5700 |
| MPN | 5361-2 |
| Brand | HUBBELL |

Log In