We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5361-5 Weatherproof Box, 5 -Outlet, Aluminum, Gray, Powder-Coated, Cast-In Mounting
SKU
ORG1328939
by HUBBELL
$20.91 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reinforced connector outlets
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Internal hub threads comply with NEMA requirements and will accept all threaded fittings and threaded conduit
- Cast-in mounting lugs provide fast, secure installation
- For use in branch circuit wiring in wet, damp or dry locations and it is used as a weatherproof junction box, or as a housing for receptacles, switches and GFCI's
For use in branch circuit wiring in wet, damp or dry locations. Designed for use as a weatherproof junction box and used with Bell round cluster covers and round lamp holder combinations. Die-cast aluminum construction. Powder coat finish. Reinforced connector outlets. Cast-in mounting lugs, four closure plugs included and installed ground screw. 16.1 cu-in capacity. Six 10-24 tapped holes. 4 in Dia x 1-1/2 in D. UL listed.
| Color | Gray |
|---|---|
| Cubic Capacity | 16.1cu-in |
| Dimensions | 5-1/4 in L x 1-5/8 in H |
| Finish | Powder-Coated |
| Hub Size | 1/2in |
| Hub Type | Threaded |
| Includes | (4) 1/2 in Closure Plugs Ground Screw Gasket and Mounting Hardware |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Cast-In |
| Number of Outlets | 5 |
| Shape | Round |
| Weight (lbs) | 0.7600 |
|---|---|
| Brand | HUBBELL |
| UPC | 050169536155 |
| MPN | 5361-5 |

Log In