We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5374-0 Cover, 4-1/8 in W, Round, Aluminum, For 4 in Round Splice Box
SKU
ORG6199145
by HUBBELL
$15.48 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged metallic construction
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
For use with 4 in round splice boxes. Installation hardware and gasket included. 4 in Dia, shrink wrapped. UL listed.
| Color | Gray |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 8.25in |
| Includes | Gasket Mounting Hardware |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Horizontal/Vertical |
| Nema Rating | 3R |
| Shape | Round |
| Suitable for | 4 in Round Splice Box |
| Width | 4-1/8in |
| UPC | 050169537404 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| MPN | 5374-0 |
| Brand | HUBBELL |

Log In