We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5400-5 Extension Adapter with Lug, 5-1/4 in L, 3-1/2 in W, 1 -Gang, 6 -Knockout, Die-Cast Aluminum, Gray
SKU
ORG1896315
by HUBBELL
$24.07 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- State-of-the-art powder-coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Closure plugs provided for two and six outlet styles
- Internal threads and hubs comply with NEMA requirements
- Hubs accept all threaded fittings and threaded conduit
- Multi-lingual instructions in each package
- Adapters allow installer to add take-offs to new boxes or devices
- For providing additional capacity needed for NEC box fill requirements
Category: Patio Torches & Lights
Used to provide additional capacity needed for NEC box fill requirements. Die-cast aluminum construction. 6 threaded 1/2 in outlets. Installation hardware gasket and 1/2 in closure plugs included. Ground screw is provided. Internal threads and hubs comply with NEMA requirements. Hubs accept all threaded 1/2 in fittings and threaded conduit. 5-1/4 in L x 3-1/2 in W x 1-1/2 in D. UL listed. NEMA 3R rated.
| Color | Gray |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 3.0in |
| Includes | Gasket Mounting Hardware |
| Length | 5-1/4in |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Number Of Gangs | 1 |
| Number Of Knockouts | 6 |
| Type | Weatherproof |
| Width | 3-1/2in |
| Weight (lbs) | 0.6000 |
|---|---|
| Brand | HUBBELL |
| UPC | 050169540053 |
| MPN | 5400-5 |

Log In