We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 54151LBBAR Octagonal Box, 4 in OAW, 1-1/2 in OAD, 4 in OAH, 2 -Knockout, Metal Housing Material
SKU
ORG3056496
by HUBBELL
$18.20 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Combination screw heads provide for faster installation
- Self-tapping screws virtually eliminate stripping
- Rugged metallic construction
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Electrical Boxes, Ceiling Boxes
Octagon boxes can be used in the installation of ceiling or wall lighting fixtures. Extension rings provide a means for adding additional cubic capacity.
| Cubic Capacity | 15cu-in |
|---|---|
| Housing Material | Metal |
| Mounting Type | Bracket |
| Number Of Knockouts | 2 |
| Overall Depth | 1-1/2in |
| Overall Height | 4in |
| Overall Width | 4in |
| Brand | HUBBELL |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5600 |
| UPC | 626463002025 |
| MPN | 54151LBBAR |

Log In