We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5606-1 Lamp Holder, 120 V, 75 to 150 W, White
SKU
ORG5932157
by HUBBELL
$17.74 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged die-cast construction
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Locking swivel knuckle allows positive lamp positioning and pin point directional aiming
- Extra long wire leads for easy hookup
- Porcelain socket
- Inside gasket
- For outdoor or indoor lighting uses
Die cast zinc with porcelain socket. For wet locations. Use 75 to 150 W maximum, PAR-38 lamps. Includes gaskets and locknuts. UL listed.
| Color | White |
|---|---|
| Dimensions | 5 in L x 2.094 in W x 2.094 in H |
| Finish | Powder-Coated |
| Includes | (1) Porcelain Socket (1) Inside Gasket 1/2 in Locknut |
| Lamp Type | Incandescent |
| Suitable for | Bell Cluster Covers and Boxes |
| Type | Weatherproof |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 75 to 150W |
| UPC | 050169560617 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4700 |
| MPN | 5606-1 |
| Brand | HUBBELL |

Log In