We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5624-1 Cover, 3-21/64 in L, 4-1/8 in W, Round, Metal, For 75 to 150 W PAR 38 Lamp
SKU
ORG7033319
by HUBBELL
$21.62 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged die-cast construction
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Locking swivel knuckle allows positive lamp positioning and pin point directional aiming
- No need to purchase separate components
- Weather-resistant
- For general outdoor lighting in wet, damp or dry locations
Die-cast zinc round 4 in cover and lamp holder combination. Powder coat finish, scratch-resistant. For wet locations. Includes installation hardware, gasket and multi-lingual instructions. Uses 75 to 150 W maximum, Par38 lamps, not included. UL listed 1598 C/UL.
| Color | Gray |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 8.5in |
| Includes | (1) Lamp Holder Gasket Mounting Hardware |
| Length | 3-21/64in |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Shape | Round |
| Suitable for | 75 to 150 W PAR 38 Lamp |
| Width | 4-1/8in |
| UPC | 050169562413 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8000 |
| MPN | 5624-1 |
| Brand | HUBBELL |

Log In