We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5625-2 Lamp Holder, 120 V, 75 to 150 W, Bronze
SKU
ORG4767323
by HUBBELL
$24.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged die-cast construction
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Locking swivel knuckle allows positive lamp positioning and pin point directional aiming
- No need to purchase separate components
Die cast zinc with round 4 in cover and porcelain sockets. For wet locations. Use 75 to 150 W maximum, Par-38 lamps, not included. Includes multi-lingual instructions, gasket, screws and plugs. UL listed.
| Color | Bronze |
|---|---|
| Dimensions | 3.336 in L x 8 in W x 4.125 in H |
| Finish | Powder-Coated |
| Includes | 4 in Round Cover Installation Hardware Gasket |
| Lamp Type | PAR 38 |
| Suitable for | Bell Single Gang Rectangular or Round Weatherproof Boxes |
| Type | Combination Weatherproof |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 75 to 150W |
| UPC | 050169562529 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8500 |
| MPN | 5625-2 |
| Brand | HUBBELL |

Log In