We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL ML450G Cover, 6-7/64 in L, 4 in W
SKU
ORG7189319
by HUBBELL
$25.66 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Revolutionary patented design expands from 1 to 3 in for in-use needs
- 100% paintable surface
- Ultra-rugged polycarbonate and synthetic neoprene rubber that will not dry rot, crack or deteriorate in sunlight
- Patented quick-fit keyhole mounting system allows installation in under a minute
- Clear window allows for quick/easy visual inspection
- Patented universal fit adapter system technology (U-Fast) for 16-in-1 custom device configurations, comes pre-configured for GFCI
- Weather-resistant
- For weatherproof protection while an outlet is in use
Low-profile design that is expandable for weatherproof protection while an outlet is in use. Horizontal/vertical 16-in-1. Expands from 1 to 3 in for while-in-use needs. 100% paintable surface. Polycarbonate and synthetic neoprene rubber that will not dry rot, crack or deteriorate in sunlight. Patented quick-fit keyhole mounting system allows installation in under a minute. Includes attached gasket and mounting hardware. UL listed, NEMA 3R Rated.
| Color | Gray |
|---|---|
| Height | 6.63in |
| Includes | Attached Gasket and Mounting Hardware |
| Length | 6-7/64in |
| Mounting Type | Horizontal/Vertical |
| Nema Rating | 3R |
| Width | 4in |
| Download PDF File |
| UPC | 092326111867 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.1000 |
| MPN | ML450G |
| Brand | HUBBELL |

Log In