We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hunter 53251/28722 Ceiling Fan, 5-Blade, Beech/White Blade, 52 in Sweep, 3-Speed, With Lights: Yes
SKU
ORG3001088
by HUNTER
$178.33 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Fan comes 90% pre-assembled right out of the box for quick and easy installation
- Included pull chain allows for quick and easy On/Off and speed adjustments
- 13 deg blade pitch optimized to ensure ideal air movement and peak performance
- Can be used with or without light kit
- Reversible 3-speed WhisperWind® motor delivers ultra-powerful air movement with whisper-quiet performance so you get the cooling power you want without any noise
- Installer's Choice® 3-position mounting system allows for standard, low or angled mounting
- 3 and 2 in downrods included to ensure proper distance from the ceiling and optimize air movement at your preferred blade height
Category: Fans
The Pro's ideal indoor ceiling fan comes in three finishes with reversible blade to allow you to customize the look of your ceiling fan. This large room ceiling fan comes 90% pre-installed and featured WhisperWind motor technology to deliver powerful and quiet performance.
| Air Flow Rate | 5203cfm |
|---|---|
| Blade Color | Beech/White |
| Blade Sweep | 52in |
| Current Rating | 0.54A |
| Housing Finish | White |
| Housing Material | Fiberboard |
| Includes | (2) 13 W Pin Based CFL Bulbs Bowl Light Kit with Swirled Marble Glass Pull Chain (5) White/Beech Reversible Blades 2 in and 3 in Downrods |
| Maximum Mounting Height | 8 to 10ft |
| Mounting Type | Angle/Flush/Standard |
| Number of Blades | 5 |
| Number Of Speeds | 3 |
| Speed Rating | 176rpm |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 67W |
| With Lights | Yes |
| Brand | HUNTER |
|---|---|
| Weight (lbs) | 27.2000 |
| UPC | 049694532510 |
| MPN | 53251/28722 |

Log In