We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HVBS-712D Horizontal/Vertical Bandsaw, 3/4 hp, 115 VAC; 230 VAC
Delivered in 2-4 business days
- Improved height and width of stand with built-in storage cabinet and chip tray
- Tool-less quick lock vise with preset mitering positions at 15, 30 & 45
- Improved height and width of stand with built-in storage cabinet and chip tray
- Micro adjustable tool-less material stop for accurate set-up and repeatability
The jet hvbs-712d deluxe horizontal/vertical metalworking bandsaw has everything any operator needs to tackle even the toughest job. increased the width and height of the stand and added new features that exceed expectations. the hvbs-712d is another innovative jet product packed with features you've come to expect. features large 10" x 12" infeed table assembly extends the support area and can be used in either horizontal or vertical positions multi-position blade guides enhance use in vertical position by increasing the throat capacity from 4" to 8" and creates a safer working position tool-less quick lock vise with preset mitering positions at 15°, 30° & 45° improved height and width of stand with built-in storage cabinet and chip tray micro adjustable tool-less material stop for accurate set-up and repeatability csa/cus following strict guidelines and electrical requirements, this jet saw is csa/cus certified blade drive is a belt to sealed, hardened and ground gear drive system blade wheels are made from flanged cast iron for increased durability auto shut-off after cut adjustable ball bearing blade guides cast mounted adjustable hydraulic downfeed complete coolant system four 8" rubber wheels for ease of movement 3/4" bi-metal blade
| Blade Length [Nom] | 93 in |
|---|---|
| Blade Speed [Nom] | 87 sfpm; 132 sfpm; 178 sfpm; 260 sfpm |
| Blade Thickness [Nom] | 0.032 in |
| Blade Width [Nom] | 3/4 in |
| Cutting Cap. [Max] | 7 in x 12 in |
| Drive Gearing | Worm Gearing |
| Height [Nom] | 40 in |
| Includes | (1) Band saw; (1) Pulley cover; (1) Table Plate; (1) Handle with washer and nut; (4) Wheels; (2) Axles; (2) Supports (1 long |
| 1 short); (1) Filter assembly; (1) Work stop assembly; (1) Hardware package that includes: (1) Lock screw; (2) Hex cap bolts 1/4 x 1/2; (2) Flat washers 1/4; (2) Wire nuts; (4) Flat head screws 1/4 x 3/8; (4) Flat washers 5/8; (4) Cotter pins | |
| Length [Nom] | 48 in |
| Phase | Single |
| Power Cap. [Max] | 3/4 hp |
| Power Cap. [Nom] | 3/4 hp |
| Throat Depth [Nom] | 7 in |
| Tilt [Nom] | 45 °; 30 °; 90 ° |
| Type | Horizontal/Vertical Bandsaw |
| Voltage [Nom] | 115 VAC; 230 VAC |
| Width [Nom] | 17 in |
| Wt. | 418 lbs |
| Weight (lbs) | 330.0000 |
|---|---|
| Brand | Jet |
| UPC | 731325452525 |
| MPN | 414560 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |

Log In