We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HYDE 12000 Bent Chisel Scraper, 3-1/2 in L x 3 in W Blade, HCS Blade, Black Handle
SKU
ORG6573034
by HYDE
$20.91 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 20 deg for easy paint removal
- Blade securely attached to polypropylene handle with Flo-Lock fasteners
- Labeled 9 in overall length
- For scraping paint, removing floor tiles, stripping roofs and other tough applications
Category: Hand Scrapers
Extra heavy-duty high-carbon steel scraper with 5-1/2 in polypropylene handle, electrocoated for use with paint removers. 3 in blade with 20°, angle for easy paint removal. Measures 9 in overall.
| Blade Finish | Electro-Coated |
|---|---|
| Blade Length | 3-1/2in |
| Blade Material | HCS |
| Blade Type | Bent Chisel Stiff |
| Blade Width | 3in |
| Handle Color | Black |
| Handle Length | 5-1/2in |
| Handle Material | Polypropylene |
| Handle Type | Contoured |
| Includes | 3 in Stiff Rust-Resistant Steel Scraper Blade Putty Remover Spreader Half-Round Cut-Out Cleans Paint Rollers Sharp Point |
| Overall Length | 9in |
| UPC | 079423120008 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5000 |
| MPN | 12000 |
| Brand | HYDE |

Log In