We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HYDE 12070 Bent Chisel Scraper, 4-3/4 in L x 3 in W Blade, HCS Blade, Red Handle
SKU
ORG6175616
by HYDE
$24.39 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Use handheld or with any acme thread broom handle or extension pole
- One-piece polypropylene handle resists corrosion
- Thumb bolster for increased leverage
Category: Hand Scrapers
Extra heavy-duty high-carbon steel scraper electrocoated for use with paint removers. Use handheld or with an Acme threaded broom handle or extension pole. One-piece polypropylene handle resists corrosion. Thumb bolster for increased leverage. 3 in blade bent 20°, for easier paint removal.
| Blade Finish | Electro-Coated |
|---|---|
| Blade Length | 4-3/4in |
| Blade Material | HCS |
| Blade Type | Bent Chisel |
| Blade Width | 3in |
| Handle Color | Red |
| Handle Length | 6in |
| Handle Material | Polypropylene |
| Handle Type | Contoured |
| Weight (lbs) | 0.4400 |
|---|---|
| Brand | HYDE |
| UPC | 079423120701 |
| MPN | 12070 |

Log In