We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HYDE 28440 Pressure Washer Wand, 10 gpm, Steel, 45 in L
SKU
ORG0428284
by HYDE
$85.42 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 300 deg fluid
- For professionals and homeowners
Category: Pressure Washer Parts
40 in gas pivot nozzle wand (also called pressure washer lance) is rated for up to 4000 psi and is designed specifically for 1/4 in female gun fittings. Soft-touch, rubberized grip provides non-slip control. Patented twist grip pivots the nozzle as you work. Heavy-duty, lightweight housing with durable chrome-plated shaft.
| Finish | Chrome |
|---|---|
| Flow Rate | 10 gpm |
| Length | 45 in |
| Material | Steel |
| Pressure Rating | 4000 psi |
| Suitable for | 1/4 in Style Gun Fittings on Gas-Powered Pressure Washers |
| Type | Heavy-Duty Pivot Head |
| Weight (lbs) | 4.0900 |
|---|---|
| Brand | HYDE |
| UPC | 079423284403 |
| MPN | 28440 |

Log In