We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HYDE ProShield 28030 Spray Shield, 36 x 9 in Blade, Hardwood Handle, ACME Threaded Handle
SKU
ORG0953786
by HYDE
$38.64 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Painting Accessories
Professional rigid aluminum spray shield designed with one-piece blade or runoff lip. Patented pivot neck system allows blade to be adjusted to any angle. Includes 18 in ACME thread hardwood pole. Can also be used with extension pole.
| Blade Size | 36 x 9in |
|---|---|
| Handle Length | 18in |
| Handle Material | Hardwood |
| Handle Type | ACME Threaded |
| Includes | 18 in ACME Threaded Hardwood Pole |
| Material | Aluminum |
| Type | Stiff |
| UPC | 079423280306 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.9900 |
| MPN | 28030 |
| Brand | HYDE |

Log In