We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hydraulic Coupler w/Rubber Seal, 1/8 in, Female/Female
SKU
ORS025308730
by Alemite
$34.32 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Grease coupler replacement.
- Provides quick, positive and leak proof connection with hydraulic fittings.
- Durable metal or rubber seal.
Category: Paint Lubricants & Penetrants
Grease coupler replacement. Provides quick, positive and leak proof connection with hydraulic fittings. Durable metal or rubber seal.
| Body Material | Metal |
|---|---|
| Connection Type | Female/Female |
| Coupler Type | Narrow |
| Female Thread | 1/8 in (NPTF) |
| Fitting Size | 18 in |
| Includes | Rubber Seal |
| Material | Steel; Rubber |
| Operating Pressure [Max] | 10 |
| 000 psi | |
| Seal Material | Rubber |
| Shape | Straight |
| Type | Hydraulic Coupler |
| Used With | Grease Guns |
| Wt. | 0.07 lb |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC | 40142315 |
| Manufacturer | Alemite® |
| Weight (lbs) | 0.0500 |
|---|---|
| Brand | Alemite |
| UPC | 098468101032 |
| MPN | 308730 |



Log In