We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hydrospun Wipers, 1-Ply, 12 x 13, White, 50/Bag, 18 Bags/Carton
SKU
BWKHS900W-MG
by Boardwalk
$79.09 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Highly durable, strong and absorbent wipers.
- Ideal for use in grease, oil, cleaning fluids and water.
- Stands up to solvent applications or staining applications.
- Great alternative to shop towels.
Category: Household Cleaning Tools
Choose the strength and absorbency of durable hydrospun wipers for your everyday tasks. They are sturdy, with a cloth-like feel. Solvent-resistant for difficult work. Ideal for surface prep, cleaning equipment and tools. Great alternative to shop towels. Towel/Wipe Type: Shop Towels; Application: Industrial Cleaning; Wiping; Material(s): Hydrospun/Spunlace; Number of Plies: 1.
| Global Product Type | Disposable Dry Wipes |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Shop Towels |
| Application | Industrial Cleaning; Wiping |
| Material(s) | Hydrospun/Spunlace |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Grease; Lubricants; Paint |
| Scent | Unscented |
| Length | 13" |
| Width | 12" |
| Product Packaging | Resealable Bag |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 50 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | Boardwalk |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.0000 |
| UPC | 749507006527 |
| MPN | HS900W |

Log In