We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hydrospun Wipers, 12 x 12, Blue, 475 Sheets/Roll
SKU
BWKHS475B-MG
by Boardwalk
$60.35 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Highly durable, strong and absorbent wipers.
- Ideal for use in grease, oil, cleaning fluids and water.
- Stands up to solvent applications or staining applications.
- Great alternative to shop towels.
Category: Household Cleaning Tools
Choose the strength and absorbency of durable hydrospun wipers for your everyday tasks. They are sturdy, with a cloth-like feel. Solvent-resistant for difficult work. Ideal for surface prep, cleaning equipment and tools. Great alternative to shop towels. Towel/Wipe Type: Jumbo Roll; Application: General Purpose; Foodservice; Industrial Cleaners and Solvents; Applicable Material: Hard Surface; Food Processing Surfaces; Material(s): Hydrospun; Nonwoven Material.
| Global Product Type | Disposable Dry Wipes |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Jumbo Roll |
| Application | General Purpose; Foodservice; Industrial Cleaners and Solvents |
| Applicable Material | Hard Surface; Food Processing Surfaces |
| Material(s) | Hydrospun; Nonwoven Material |
| Color(s) | Blue |
| Dirt Types | Dust; Grease; Oil; Solvents |
| Roll Length | 5,700" |
| Length | 12" |
| Width | 12" |
| Product Packaging | Jumbo Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 475 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | Boardwalk |
|---|---|
| Weight (lbs) | 12.3300 |
| UPC | 749507006602 |
| MPN | HS475B |

Log In