We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hydrospun Wipers, White, 10 x 13, 1100/Roll
SKU
ORS088P050JPW
by Boardwalk
$104.28 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Highly durable and absorbent.
- Cloth-like feel.
- Resistant to many solvents.
- Ideal for surface prep, cleaning equipment and tools.
- Great alternative to shop towels.
Category: Hand Tools
Highly durable and absorbent. Cloth-like feel. Resistant to many solvents. Ideal for surface prep, cleaning equipment and tools. Great alternative to shop towels.
| Applicable Materials | Grease; Oil; Lubricants; Solvents |
|---|---|
| Applications | General Purpose |
| Color | White |
| Dia. [Nom] | 11 in |
| Dirt Types | Grease; Oil; Solvents |
| Length [Nom] | 13 in |
| Material | Hydroentangled Wood-Pulp; Polypropylene |
| Number of Towels/Wipes per Container | 1100 |
| Packaging | Roll |
| Quantity | 1 |
| 100 per roll | |
| Roll Length [Nom] | 1180 ft |
| Type | Dry Wipes |
| Width [Nom] | 10 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Boardwalk® |
| Brand | Boardwalk |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.8300 |
| UPC | 075289252068 |
| MPN | P050JPW |

Log In