We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HYGEN Quick Connect Single-Sided Frame, 35" x 3", Yellow
SKU
RCPQ580YEL
by Rubbermaid
$42.92 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Connects to microfiber mop heads with a hook-and-loop fastener that can be replaced when worn.
- Features a nylon swivel joint for flexible maneuvering.
- Made of aluminum with stainless steel fastenings for corrosion resistance and light weight.
- Made with non-magnetic metals, enabling use near magnetically sensitive equipment, such as MRIs.
Categories: Health & Beauty, Household Supplies, Household Cleaning Tools, Wet Mops
The Rubbermaid Commercial Products HYGEN Mop Quick-Connect Wet/Dry Single-Sided Frame features a flat profile that slides easily under furniture and equipment. The Rubbermaid HYGEN microfiber mop features a lightweight aluminum construction for improved productivity. The one-step connecting mechanism speeds the mop parts assembly and changeover. The flat frame profile is sanitary and easy to clean and the replaceable hook-and-loop strips are cost efficient and extend product life. Hall Frame. Depth: 3"; Application: Bare Floors; Baseboards; Ceilings; Walls; Color(s): Yellow; Material(s): Aluminum.
| Application | Bare Floors; Baseboards; Ceilings; Walls |
|---|---|
| Color(s) | Yellow |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Depth | 3" |
| For Use With | Rubbermaid® Commercial Q745, Q750, Q755, Q760, Q765, Q770, Q775, Q820, Q436, Q438 |
| Global Product Type | Clip Dust Mop Frames |
| Green Information | Packaging contains a minimum of 30% post-consumer recycled content. |
| Material(s) | Aluminum |
| Mop Head Size | 35" x 3" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Hall Frame |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 35" |
| Brand | Rubbermaid |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.6700 |
| UPC | 086876174854 |
| MPN | Q580 YEL |

Log In