We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ICD-PX370 Digital Voice Recorder, 4 GB, Black
Delivered in 2-4 business days
- Easily record important thoughts and discussions for future review.
- Scene Select for optimizing for music, meetings and more.
- Automatic Voice Recognition for clear recordings.
- Built-in USB Direct Connect to Mac and Windows devices.
- Includes Sound Organizer 2 software.
- Easy-to-read monochrome LCD display.
- Operates for up to 62 hours on two standard alkaline AAA batteries.
Easily record important thoughts and discussions for future review. Scene Select allows you to tailor audio-capture for music, meetings and more. Automatic Voice Recognition delivers a voice-spectrum focus to minimize background noise. Easy-to-read monochrome LCD display lets you keep an eye on what matters most. Built-in USB Direct Connect lets you interface with your Mac and Windows devices when you're ready to transfer your files for editing, transcribing or long-term storage. Included Sound Organizer 2 software simplifies file management. Two standard alkaline AAA batteries provide up to 62 hours of operation. Recording Functions: One-Touch Record; Scene Select Scenario Optimization; Voice-Activated Record; Activation/Review Functions: One-Touch Record; Voice-Activated Record; Recording Time: 159 h; Microphone: Built-In Mono Unidirectional.
| Activation/Review Functions | One-Touch Record; Voice-Activated Record |
|---|---|
| Audible Scan | No |
| Author ID | No |
| Auto Switch-Off | No |
| Base Memory | 4 GB |
| Batteries Required | (2) AAA |
| Clock/Alarm Features | No |
| Color(s) | Black |
| Continuously Variable Backspacing | No |
| Cue Tone Index Search (Play) | No |
| Cue Tone Indexing (Record) | Yes |
| Depth | 0.76" |
| Display Type | Monochrome LCD |
| Editing | No |
| E-mail Function | No |
| Erase Guard | Yes |
| File Search | Forward/Reverse |
| File Transfer Software | Yes |
| Full Logic Microprocesor Mechanism | No |
| Global Product Type | Digital Transcriber/Dictation Machines |
| Height | 4.49" |
| Indexing | Yes |
| Indexing Functions | 5 Folders |
| Indicators/Warnings | Battery Status Indicator; Operation Status |
| Jacks/Ports | Headphone Jack; Microphone Jack; microSD Slot; USB Direct Connection |
| Microphone (Yes/No) | Built-In Mono Unidirectional |
| Model Name/Number | ICD-PX370 |
| Navigation/Menu Key | Yes |
| Number of Files/Folders | 199 Files |
| Package Includes | (1) Sound Organizer 2 Software Package; (2) AAA Batteries |
| Playback Speeds | Normal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Source(s) | AAA Batteries |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Record Protection | Yes |
| Record/Quick Review | No |
| Recording Format | MP3 |
| Recording Functions | One-Touch Record; Scene Select Scenario Optimization; Voice-Activated Record |
| Recording Time | 159 h |
| Tone/Volume Controls | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Speed Playback | No |
| Voice Activated Recording | No |
| Voice to Text Software | No |
| Weight | 2.61 oz |
| Width | 1.51" |
| Brand | Sony |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4000 |
| UPC | 027242898837 |
| MPN | ICDPX370 |

Log In