We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ice Bags, 1.5 mil, 11" x 20", Clear, 1,000/Carton
SKU
IBSIC1120
$58.97 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Cute "Cool Penguin" design decorates sturdy polyethylene ice bags.
- Includes twist ties for easy closure.
- Heavy-duty strength for maximum loading.
- EVA content added to withstand freezing temperatures.
- Fill line printed on top of bags; net weight printed on bottom.
Category: Food Bags & Wraps
Cute "Cool Penguin" design decorates these sturdy polyethylene ice bags. Includes twist ties for easy closure. They're heavy-duty strength designed for maximum loading. Content added so bags can withstand freezing temperatures. Fill line printed on top of bags; net weight printed on bottom. Includes Twist-Ties. Commercial/Consumer Use: Commercial Use; Food-Handling Use Scenario: POS Ice; Bag Size Type: 8 lb; Width: 11".
| Global Product Type | POS Ice Bags |
|---|---|
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Food-Handling Use Scenario | POS Ice |
| Bag Size Type | 8 lb |
| Width | 11" |
| Height | 20" |
| Thickness | 1.5 mil |
| Capacity (Weight) | 8 lb |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Bag Closure Details | Twist-Ties (included) |
| Bag Labeling Indicator | Yes |
| Bag Labeling Details | Ice: Penguin Icon |
| Bag Handle Indicator | No |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Bag Material Type | Plastic |
| Material(s) | Plastic |
| Grade | Super Extra Heavy-Duty |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | (1,000) Twist-Ties |
| Compliance Standards | FDA Approved |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Includes Twist-Ties |
| Brand | Inteplast Group |
|---|---|
| Weight (lbs) | 22.7000 |
| UPC | 762935010805 |
| MPN | IC1120 |

Log In