We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ICON Automatic Roll Towel Dispenser, 20.12 x 16.37 x 13.5, Black Mosaic
SKU
KCC58720
$173.80 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- ICON dispenser system features one of an interchangeable designer finish to elevate your restroom aesthetics.
- Easy servicing with a choice of keyed or push button lock; maintenance is simplified through a color-coded system.
- Patented, direct-drive technology delivers 99.99% jam-free dispensing and nearly silent operation.
- Ensures ease of use with intuitive control panel iconography and clear visual prompts.
- Comes with one designer faceplate.
Category: Towels
The Kimberly-Clark Professional ICON automatic paper towel dispensing system features first-of-a-kind versatility and effortlessly enhances the look of the restroom with one of an exclusive line of six designer faceplates. Inspired by human-centered design, the ICON dispenser features intuitive control panel, front-load battery bay and dampened hinge technology. Using direct-drive technology the ICON dispenser has a patented dual sensor technology that delivers worry-free, touchless 99.99% jam-free dispensing and is compatible with your choice of Kleenex or Scott roll towels. Towels Dispensers Type: Hardwound Roll Towel Dispenser; Capacity (text): 1,150 ft Roll; Material(s): ABS Plastic; Color(s): Black Mosaic.
| Color(s) | Black Mosaic |
|---|---|
| Compliance Standards | When Properly Installed, Meets ADA Standards for Accessible Design |
| Depth | 20.12" |
| Dispenser Capacity (text) | 1,150 ft Roll |
| For Roll Size | 7.5" |
| For Use With | Scott® and Kleenex® Hard Roll Towels 43959, 53925, 25702, 25637, 54478 |
| Global Product Type | Roll, Electric Towel Dispensers |
| Height | 16.37" |
| Material(s) | ABS Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Towels Dispensers Type | Hardwound Roll Towel Dispenser |
| Width | 13.5" |
| Brand | Kimberly-Clark |
|---|---|
| Weight (lbs) | 14.4700 |
| UPC | 10036000587200 |
| MPN | 58720 |




Log In