We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Amerigo Wide-Format Paper, 2" Core, 24 lb Bond Weight, 36" x 150 ft, Coated White
SKU
ICX90750211
by Iconex
$37.95 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Wide-format CAD, engineering and GIS media paper.
- Compatible with most wide-format plotters and printers.
- Dust-free surface.
Category: Wide Format Paper
Wide-format CAD, engineering and GIS media paper. Compatible with most wide-format plotters and printers. Dust-free surface. Wide-format CAD, engineering and GIS media paper. Compatible with most wide-format engineering plotters and printers. Dust-free surface.
| Brightness Rating (US) | 99 |
|---|---|
| Color Family | White |
| End of Roll Indicator | No |
| Global Product Type | Paper-Wide Format Drafting Roll |
| Machine Compatibility | Wide-Format Inkjet Printers; Wide-Format Laser Printers |
| Paper Basis Weight (lb) | 24 lb Bond |
| Paper Finish | Coated |
| Paper Roll Core Size | 2" |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Rolls Per Unit | 1 |
| Sheet/Roll Size | 36" x 150 ft |
| Special Features | Check-24-99 US brightness rating. Coated for a smooth finish and quality imaging. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 14111507 |
| Brand | Iconex |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.6000 |
| UPC | 089243451527 |
| MPN | 90750211 |

Log In