We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ideal Security SK9W Pneumatic Door Closer, 10-1/2 in L, Aluminum
SKU
ORG1033539
$26.44 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Seasonal adjustment
- Sure, silent closing with adjustable closing power which ensures that doors will shut securely
Category: Door Hardware
This standard-duty pneumatic door closer uses air pressure to provide sure, silent closing. The door closing speed is adjustable, ensuring that doors shut securely every time. Seasonal adjustment options allow you to swap between window and screen on your door. The SK9 includes all necessary brackets and screws for installation and is easy to install using the existing holes on your door (if this was the model on the door previously). Ideal for doors up to 1-1/4 in thick and 30 to 50 lb. To protect your door and the door closer, a storm chain is recommended (see SK14).
| Color | White |
|---|---|
| Diameter | 1-1/4in |
| Includes | Adapter Plate Door Bracket Jamb Bracket Mounting Screw |
| Length | 10-1/2in |
| Material | Aluminum |
| Suitable for | 1-1/2 in Thick Screen Storm Doors |
| Brand | Ideal Security |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0900 |
| UPC | 056947000580 |
| MPN | SK9W |

Log In