We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IDEAL-TRIDON Hy-Gear 68-0 Series 6828053 Interlocked Worm Gear Hose Clamp, Stainless Steel
SKU
ORG0976720
by Ideal-Tridon
$28.07 /10EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- One piece housing and interlocked construction
- Mechanical design locks the one piece housing directly to the band using the full strength of the material to provide maximum anti-shear protection
- No spot welds to rupture under stress or corrosion
- One piece housing will not come apart under high loading
Category: Pipe Repair
Features a full-size 9/16 in band and housing width that allows 12-1/2% more sealing area over conventional 1/2 in bands. One-piece housing and interlocked construction. Mechanical design locks the one piece housing directly to the band using the full strength of the material to provide maximum anti-shear protection. No spot welds to rupture under stress or corrosion. One-piece housing will not come apart under high loading. 5/16 in hex-head screw. Especially suited to industrial applications.
| Bolt Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Grade | 200 |
| Height | 5.0in |
| Hex Bolt Size | 5/16in |
| Material | Stainless Steel |
| Nominal Opening Size | 1-1-4 to 2-1/4in |
| Trade Size | 28 |
| Width | 9/16in |
| UPC | 078575168289 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| MPN | 6828053 |
| Brand | Ideal-Tridon |

Log In