We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intel, Imsourcing Intel-IMSourcing Intel Xeon E5-2620 v2 Hexa-core (6 Core) 2.10 GHz Processor, Retail Pack, 15 MB L3 Cache, 1.50 MB L2 Cache
SKU
INGM9AH364
by Intel
$47.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Processors
Modernize on Intel infrastructure. Efficient IT infrastructure starts with industry-leading server technology. New Intel Xeon processors reduce server space, cooling costs, and energy use, while the Intel 10GbE Server Adapter simplifies network design and storage complexity. Industry trend assessments show that adopting high-ambient temperature designs raises optimal temperature set points, which significantly reduces data center cooling and power utilization costs.
| 64-bit Processing | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Intel-IMSourcing |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Compatibility | System; Intel Server System R1208GL4DS; Intel Server System R1304GL4DS9; Intel Server System R1208GZ4GC; Intel Server System R1208GZ4GCSAS; Intel Server System R1208GZ4GS9; Intel Server System R1304GZ4GC; Intel Server System R1304GZ4GS9; Intel Server System R1208JP4GS; Intel Server System R1208JP4OC; Intel Server System R1208JP4TC; Intel Server System R1304JP4GS; Intel Server System R1304JP4OC; Intel Server System R1304JP4TC; Intel Server System H2216WPFJR; Intel Server System H2216WPFKR; Intel Server System H2216WPJR; Intel Server System H2216WPKR; Intel Server System H2216WPQJR; Intel Server System H2216WPQKR; Intel Server System H2312WPFJR; Intel Server System H2312WPFKR; Intel Server System H2312WPJR; Intel Server System H2312WPKR; Intel Server System H2312WPQJR; Intel Server System H2312WPQKR; Intel Server System R2208GL4DS9; Intel Server System R2208GL4GS; Intel Server System R2308GL4DS9; Intel Server System R2308GL4GS; Intel Server System R2312GL4GS; Intel Server System R2208GZ4GC; Intel Server System R2208GZ4GS9; Intel Server System R2216GZ4GC; Intel Server System R2216GZ4GCLX; Intel Server System R2224GZ4GC4; Intel Server System R2224GZ4GCSAS; Intel Server System R2308GZ4GC; Intel Server System R2308GZ4GS9; Intel Server System R2312GZ4GC4; Intel Server System R2312GZ4GCSAS; Intel Server System R2312GZ4GS9; Intel Server System R2216IP4LHPC; Intel Server System R2224IP4LHPC; Intel Server System R2208IP4LHPC; Intel Server System R2308IP4LHPC; Intel Server System R2312IP4LHPC; Intel Server System P4208CP4MHGC; Intel Server System P4308CP4MHEN; Intel Server System P4308CP4MHGC; Intel Server System P4208IP4LHGC; Intel Server System P4216IP4LHJC |
| Depth | 2.1" |
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.50 MB |
| L3 Cache | 15 MB |
| Manufacturer Part Number | BX80635E52620V2 |
| Manufacturer | Intel-IMSourcing |
| Package Type | Retail |
| Platform Supported | PC |
| Process Technology | 22 nm |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| Product Family | Xeon |
| Product Line | Xeon |
| Product Model | E5-2620 v2 |
| Product Name | Xeon Hexa-core E5-2620 v2 2.1GHz Server Processor |
| Product Type | Processor |
| Thermal Design Power | 80 W |
| Width | 1.8" |
| Weight (lbs) | 0.2000 |
|---|---|
| Brand | Intel |
| UPC | 735858268882 |
| MPN | BX80635E52620V2 |

Log In