We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Interior Image Anti-Glare Sign Holder, Landscape, 8.5 x 2 Insert, Black/Silver
SKU
DEF89105
by Deflecto
$23.93 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Use deflecto's online SignCreator to create professional looking facility signs quickly and easily.
- Cost effective and versatile facility sign.
- Features a blend of silver and black accents for a distinctive look.
- Anti-glare protective sheet is easy to slide in-slide out making sign changes a breeze.
- Versatile mounting options allow for tabletop, wall and fabric cubicle surfaces.
- Includes mounting hardware.
Category: Signage
Cost-effective, versatile facility sign features a durable, distinctive design with silver and black accents. Inserts easily slide in and out of holder from the side for quick message changes. The anti-glare sheet protector keeps inserts clean and easy to read. Adapts for use on desktop, countertop, fabric partitions, or mount to the wall. Mounting hardware included for easy set up and display. Frame Color: Silver/Black; Size: 8.5 x 2.44 x 3.88; Message(s): Customizable; Insert Size: 8.5 x 2.
| Base Material | Acrylic; Plastic |
|---|---|
| Depth | 2.44" |
| Face Color(s) | Clear |
| Frame Color | Silver/Black |
| Frame Material | ABS Plastic; PETG |
| Global Product Type | Sign Frames & Holders |
| Height (Max) | 3.88" |
| Height | 3.88" |
| Insert Size | 8.5 x 2 |
| Loading | Side |
| Material(s) | ABS; Acrylic; PETG; Plastic |
| Message(s) | Customizable |
| Mounting Details | Cubicle Clips; Screws; Tabletop Support |
| Orientation | Horizontal |
| Package Includes | Mounting Hardware |
| Placement | Cubicle; Desktop; Wall |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Shape | Rectangle |
| Size | 8.5 x 2.44 x 3.88 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 8.5" |
| UPC | 079916028163 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3400 |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to 1,3-Butadiene, which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| MPN | 89105 |
| Brand | Deflecto |

Log In