We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Interlocked Sash Cords, 625 lb Cap., 100 ft, Cotton, White
SKU
ORS650002014001060
by Samson Rope
$38.79 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 9 left
- Balanced interlocked solid braid retains smooth, round construction
- Reinforcing synthetic core
- Polished to resist rot, mildew and wear
Category: Ropes & Twines
Balanced interlocked solid braid retains smooth, round construction. Reinforcing synthetic core. Polished to resist rot, mildew and wear.
| Color | White |
|---|---|
| Core Material | Synthetic |
| Dia. [Nom] | 7/32 in |
| Length [Nom] | 100 ft |
| Load Cap. [Nom] | 625 lb |
| Material | Cotton |
| Packing Type | Hank |
| Resistance | Rot; Mildew; Wear |
| Size Group | 7 |
| Type | Solid Braided Cord |
| Working Load Limit | 94 lb |
| Wt. | 1.5 lb |
| UPC | 030213210750 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5300 |
| MPN | 002014001060 |
| Brand | Samson Rope |




Log In