We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intermatic Indoor and Outdoor Timer Mechanism 277 V Gray
SKU
EME3525292
by Intermatic
$80.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Home Lighting
| Amps | 40 |
|---|---|
| Brand Name | Intermatic |
| Color | Gray |
| CSA Listed | Yes |
| Cycles | 24 |
| Electronic Ballast Load Ratings Ranges | 16 A, 120-277 VAC |
| Electronic Ballast | 16 A |
| Enclosure Type | Mechanism only |
| Has Manual Override | Yes |
| Heater Control Output | 10 A, 250 VAC MAX, 60 Hz |
| Indoor or Outdoor | Indoor and Outdoor |
| Inductive Load Ratings Ranges | 40 A, 120-277 VAC, 60 Hz |
| Inductive | 40 A, 277 VAC, 60 Hz; 40 A, 240 VAC, 60 Hz; 40 A, 208 VAC, 60 Hz; 40 A, 120 VAC, 60 Hz |
| Input Voltage Range | 208-277 VAC, 60 Hz |
| Maximum ON/OFF Operations | 12 |
| Minimum ON/OFF Times | 1 hour |
| Motor | 2 HP, 24 FLA, 120 VAC, 60 Hz;5 HP, 28 FLA , 240 VAC, 60 Hz |
| Number in Package | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Packaging Type | Boxed |
| Pilot Duty Load Ratings Ranges | 1000 VA, 120-277 VAC, 60 Hz |
| Product Type | Timer Mechanism |
| Programmable | No |
| Resistive Load Ratings Ranges | 40 A, 120-480 VAC, 60 Hz |
| Skipper Wheel | Not Included |
| Switch Type | DPST |
| Temperature (operation) | -40 deg Fahrenheit to 130 deg Fahrenheit / (-40 deg C to 54 deg C) |
| Tungsten Range | 40 A, 120-277 VAC, 60 Hz |
| Volts | 277 |
| Warranty | 1 year |
| Watts | 3 |
| Wire Size Max | 8 AWG |
| Wire Size Min | 14 AWG |
| Download PDF File |
| UPC | 078275000261 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.4000 |
| MPN | T104MD89 |
| Brand | Intermatic |

Log In