We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intermatic ST01 Heavy-Duty Digital Timer, 15 A, 120/277 V, 24 hr Time Setting, White
SKU
ORG9489428
by INTERMATIC
$68.35 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Versatile 7 day programmable schedules with up to 40 On/Off events
- Astronomic clock feature determines dawn and dusk times
- Automatic daylight saving time adjustment
- Random mode varies On/Off schedule to provide a lived-in appearance
- 1- or 3-way switch compatible installation
- Isolated switch allows timer to be used with any load type, including AC and DC loads
- Replaceable CR2 lithium battery provides up to 3 years of operation
- No neutral wire connection enables easy retrofitting and quicker installation
- For entryway lighting, hallway lighting, landscape light controls, small commercial signage and store lighting
Highly versatile heavy-duty timers are ideal for any application that requires a simple or complex On/Off schedule, regardless of load. No neutral connection is required.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Cycle Time | 28 On/Off Cycles Per Week |
| Depth | 1.46in |
| Frequency Rating | 50/60Hz |
| Height | 7.9in |
| HP Rating | 1hp |
| Installation Type | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Temperature Rating | 32 to 104deg F |
| Time Setting | 24hr |
| Type | Heavy-Duty |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Wattage Rating | 1800W |
| Width | 1-3/4in |
| UPC | 078275101432 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5000 |
| MPN | ST01 |
| Brand | INTERMATIC |

Log In