We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intermatic T101R Mechanical Timer Switch, 40 A, 120 V, 3 W, 24 hr Time Setting, 12 On/Off Cycles Per Day Cycle
SKU
ORG1496207
by INTERMATIC
$90.09 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Direct 24 hrs control of most loads
- Up to 12 On/Off operations each day with minimum On/Off times of 1 hr
- Manual override
- One on and one off tripper included
| Brand Name | Intermatic |
|---|---|
| Color | Gray |
| CSA Listed | Yes |
| Cycles | 24 |
| Depth | 3-5/8 in. |
| Electronic Ballast | 16 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Height | 10-1/8 in. |
| Indoor or Outdoor | Indoor and Outdoor |
| Inductive Range | 40 A, 120-240 VAC, 60 Hz |
| Inductive | 40 A, 240 VAC, 60 Hz; 40 A, 208 VAC, 60 Hz; 40 A, 120 VAC, 60 Hz |
| Knockout Dimensions Back/Side | (1) Combination 1/2 in. - 3/4 in. |
| Knockout Dimensions Bottom | (2) Combination 1/2 in. - 3/4 in. |
| Maximum Operating Temperature | 130 deg F. |
| Maximum Wire Size | #8 AWG |
| Minimum Operating Temperature | 40 deg F. |
| Minimum Wire Size | #14 AWG |
| Motor | 2 HP, 24 FLA 120 VAC, 60 Hz;5 HP, 28 FLA 240 VAC, 60 Hz |
| Number in Package | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Packaging Type | Boxed |
| Pilot Duty Ranges | 1000 VA, 120-240 VAC, 60 Hz |
| Product Type | Mechanical Timer Switch |
| Programmable | Yes |
| Resistive Ranges | 40 A, 120-240 VAC, 60 Hz |
| Switch Type | SPST |
| UL Listed | Yes |
| Volts | 120 |
| Warranty | 1 year |
| Watts | 3 |
| Width | 6-1/2 in. |
| Wiring Option | Terminals |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 3.5000 |
|---|---|
| Brand | INTERMATIC |
| UPC | 078275000056 |
| MPN | T101R |

Log In