We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IOGEAR 2-Port 4K Dual View DisplayPort KVMP with USB 3.0 Hub and Audio (TAA), 2 Computer(s), 1 Local User(s), 4096 x 2160, 5 x USB
SKU
INGM5TK721
by IOGEAR
$311.38 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- SuperSpeed 5Gbps transfer rate.
- MST (Multi-Stream Transport).
- Work on computer "A" without interrupting USB peripheral connectivity on computer "B".
- Control/share USB3.0 peripherals between 4 computers; save money on duplicate devices.
- Allows independent switching of the KVM, USB, and audio devices.
- DisplayPort 1.2 compliant, HDCP compliant.
- Add another GCS1942 to expand up to four 4K monitors.
- Operate 2 DisplayPort computers with 1 keyboard, mouse, and 2 monitors.
- Share dual Cinema 4K DisplayPort monitors (4096 x 2160 @60Hz).
- Maximize your high-end multi-monitor workstation with superior video resolution .
Category: KVM Switches
Maximize your high-end triple DisplayPort workstations by connecting them to the 4-Port 4K Triple View Display Port KVMP. Experience 4K Cinema resolutions along with rich bass and 7.1 surround sound while switching between both computers and sharing two USB 3.0 peripherals with the push of a button. Now with Video DynaSync support, switching between computers will be faster than generic DisplayPort KVMs, optimizing workflow and efficiency. Join three Cinema 4K HDMI monitors to your premium desktop or laptop to experience superior screen, image, and video quality.
| Brand Name | IOGEAR |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 6.1" |
| DisplayPort (Interfaces/Ports) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 2.1" |
| Manufacturer Part Number | GCS1942 |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Maximum Video Resolution (Video) | 4096 x 2160 |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of DisplayPorts (Interfaces/Ports) | 6 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of USB Ports (Interfaces/Ports) | 5 |
| Package Contents | 2-Port 4K Dual View DisplayPort KVMP with USB 3.0 Hub and Audio (TAA); 4 x DisplayPort Cables; 2 x USB 3.0 Cables; 2 x Audio Cable Set; 1 x Power Adapter; 1 x Manual |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Model | GCS1942 |
| Product Name | 2-Port 4K Dual View DisplayPort KVMP with USB 3.0 Hub and Audio (TAA) |
| Product Type | KVM Switchbox |
| TAA Compliant | Yes |
| USB (Interfaces/Ports) | Yes |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| Width | 13.2" |
| Download PDF File |
| Brand | IOGEAR |
|---|---|
| Weight (lbs) | 7.3400 |
| UPC | 881317516671 |
| MPN | GCS1942 |

Log In