We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IOGEAR 4-Port DisplayPort KVMP Switch with USB 3.0 Hub (TAA Compliant), 4 Computer(s), 1 Local User(s), 3840 x 2160, 8 x USB
Delivered in 2-4 business days
4-Port DisplayPort KVMP Switch. IOGEAR's 4-Port DisplayPort KVMP Switch features the most affordable combination of 4K UHD resolution, the next generation USB3.0 hub, and enhanced user-friendly operation. Experience 3840x2160 @ 30Hz resolution while switching between four computers and share two USB peripherals with the push of a button. Control four DisplayPort computers with ease using a single keyboard, mouse, and DisplayPort monitor. Expand your USB 3.0 peripherals connectivity with faster data transfer rates and eliminate redundant hardware. 4K UHD Experience. The DisplayPort 1.1 KVMP technology delivers up to 4K UHD resolution; 3840x2160 @ 30Hz frame rate. This 4-Port KVMP switch is designed for environments requiring 4K resolution, such as professional film and video production industries. The IOGEAR DisplayPort KVMP switch also enhances professional applications in motion graphic design, animation, engineering, architecture, and media design. Convenient Switching Methods. Switch and access four DisplayPort computers from a simple pushbutton on the front panel or hotkeys combination on your keyboard. IOGEAR's 4-Port DisplayPort KVMP Switch also offers the latest mouse port-switching functionality to change ports. Easily switch between connected computers by clicking the wheel button on your 3-button USB mouse. Smart Connectivity. Additional smart connectivity features turn your workstation into a convenient and easy-to-use Plug-N-Play setup. The Power on Detection feature ensures that this KVMP will automatically connect to the next powered on computer. The built in USB3.0 ports allows connectivity of up to SuperSpeed 5Gbps data transfer speeds and provides backwards compatibility with USB 2.0 and USB 1.1 legacy devices. Cost Effective Solution. Avoid unplugging and plugging USB peripherals and audio devices between your four computers. Share your peripherals with the push of a button and forget about purchasing additional keyboards, mice, monitors, hard drives, flash drives, printers and more. Additionally, straight forward firmware update eliminates the need to purchase upgraded KVMP switches.
| Brand Name | IOGEAR |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 1.7" |
| DisplayPort (Interfaces/Ports) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 2.9" |
| Manufacturer Part Number | GCS1904 |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Maximum Video Resolution (Video) | 3840 x 2160 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of Computers Supported | 4 |
| Number of DisplayPorts (Interfaces/Ports) | 5 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of USB Ports (Interfaces/Ports) | 8 |
| Package Contents | 4-Port DisplayPort KVMP Switch with USB 3.0 Hub (TAA Compliant); 4 x DisplayPort Cables; 4 x USB 3.0 Cables; 4 x Audio Cables; 1 x Power Adapter; 1 x Manual |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Model | GCS1904 |
| Product Name | 4-Port DisplayPort KVMP Switch with USB 3.0 Hub (TAA Compliant) |
| Product Type | KVM Switchbox |
| TAA Compliant | Yes |
| USB (Interfaces/Ports) | Yes |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.90 lb |
| Width | 10.3" |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 5.2000 |
|---|---|
| Brand | IOGEAR |
| UPC | 881317514967 |
| MPN | GCS1904 |
| Prop65 Warning | WARNING: This product may expose you to chemicals including styrene which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In