We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IOGEAR USB 3.0 GigaLinq, Gigabit Ethernet Adapter over USB, USB 3.0, 1 Port(s), 1 x Network (RJ-45)
SKU
INGMVZ6698
by IOGEAR
$55.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
Category: Add-On Cards
| Brand Name | IOGEAR |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Depth | 1.1" |
| Device Supported | Notebook |
| Ethernet AUI (Interfaces/Ports) | No |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 0.8" |
| Host Interface (Interfaces/Ports) | USB 3.0 |
| Host Interface | USB 3.0 |
| InfiniBand | No |
| Manufacturer Part Number | GUC3100 |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network (RJ-45) (Interfaces/Ports) | Yes |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Number of Network (RJ-45) Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Platform Supported | Mac |
| PoE (RJ-45) Port (Interfaces/Ports) | No |
| Product Model | GUC3100 |
| Product Name | USB 3.0 GigaLinq - Gigabit Ethernet Adapter over USB |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Serial Port (Interfaces/Ports) | No |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Total Number of Ports | 1 |
| USB (Interfaces/Ports) | No |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Width | 11.5" |
| XJACK (Interfaces/Ports) | No |
| UPC | 881317511959 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| Prop65 Warning | WARNING: This product may expose you to chemicals including styrene which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | GUC3100 |
| Brand | IOGEAR |

Log In