We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IPEX 79009 Pipe, 3 in, 6 ft L, SCH 40 Schedule, ABS
SKU
ORG3675360
by IPEX
$54.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For drain, waste and vent applications in single family homes, multi-plex residential, general wood frame buildings
Category: Plumbing Hoses & Tubes
IPEX Pipe, Cellular Core, Nominal Size: 3 in, 3 in Dia Outside, 6 ft L, Schedule Rating: SCH 40, ABS
| Length | 6in |
|---|---|
| Material | ABS |
| Nominal Size | 3in |
| Outside Diameter | 3in |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Type | Cellular Core |
| Brand | IPEX |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.4500 |
| UPC | 622454402324 |
| MPN | 79009 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In