We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iPoint Evolution Axis Pencil Sharpener, AC-Powered, 5 x 7.5 x 7.25, Black/Silver
SKU
ACM15509
by Acme United
$98.84 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Designed for high volume use in the office or school.
- Black with silver accents and clear EZ view shavings reservoir.
- Super quiet with the lowest noise rating in the industry.
- Super-fast sharpening using helical ten-blade technology.
- Sharp Sense technology allows you to feel when the pencil is at the perfect point.
- Auto shut off when pencil is completely sharpened.
- Safety cut off if the shavings reservoir is removed.
Category: Pencil Sharpeners
Designed for high volume use in the office or school. Multi-hole dial accommodates all popular pencil sizes. Super quiet with the lowest noise rating in the industry. Super-fast sharpening using helical 10-blade technology. Sharp Sense technology allows you to feel when the pencil is at the perfect point. Auto shut off when pencil is completely sharpened. Safety cut off if the shavings reservoir is removed. Large EZ view shavings reservoir that once removed, safely deactivates the sharpener. Sharpener Type: Electric; Power Type: AC; Cord Length: 4 ft; Intended-Use Environment: Home; Office.
| Color Family | Black |
|---|---|
| Color(s) | Black/Silver |
| Cord Length | 4 ft |
| Cutter Material(s) | Hardened Carbon Steel |
| Depth | 7.5" |
| Global Product Type | Desktop Pencil & Crayon Sharpeners |
| Height | 7.25" |
| Intended-Use Environment | Home; Office |
| Number of Pencil Size Settings | 1 |
| Overall Performance Rating | Medium-Duty |
| Package Includes | (1) AC Adapter |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Type | AC |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Quietness Rating | Standard |
| Sharpener Type | Electric |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 5" |
| UPC | 073577155091 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.6900 |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| MPN | 15509 |
| Brand | Acme United |









Log In