We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Iris Armless Classic Shell Chair
SKU
IRS586700
by IRIS USA
$101.03
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- White - Plastic - 20.5" Length x 18.5" Width x 32.3" Height
- Modern design enhances style of any room
- Ergonomic shape and smooth finish ensure comfort
- Eiffel-style legs sit securely on floor for excellent stability
- Perfect for use in your kitchen, dining room, office and more
- Comfortable seating
- Perfect seating solution for Office
- Stylish Ergonomic Design to attain proper posture
Category: Reception & Conference Room Furniture
Featuring a classic yet modern design, this shell chair will enhance any room in your office. Its ergonomic shape and smooth finish enhance your comfort during extended seating periods. Eiffel-style wood legs provide stability and elegance. Shell chair with a 300 lb. weight capacity is perfect for your kitchen, dining room, living room, office and more.
| Product Type | Chair |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Color | White |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Application/Usage | Office, Kitchen, Dining Room, Living Room, Office, Kitchen, Dining Room, Living Room |
| Height | 32.3" |
| Material | Plastic |
| Width | 18.5" |
| Base Material | Wood |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| MPN | 586700 |
| UPC | 762016458700 |
| Manufacturer | IRIS USA, Inc |
| Brand | Iris |
| Dimensions (LxHxW) | 122.8 x 20.5 x 18.1 |
| Weight (lbs) | 22.9000 |
|---|

Log In