We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 15120 Circular Saw Blade, 6-1/2 in Dia, Carbide Cutting Edge, 5/8 in Arbor
SKU
ORG6710396
by IRWIN
$26.50 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Corrosion-resistant coating helps to prevent rust formation
- Precision ground teeth for smooth, accurate cuts
- Slots for straighter cuts
- For framing and ripping applications
Category: Saw Blades
Corrosion resistant coating helps prevent rusting. Precision ground teeth for smooth, accurate cuts; slots for straighter cuts.
| Applicable Materials | Wood |
|---|---|
| Arbor Size | 5/8in |
| Cutting Depth | 2-1/4in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 6-1/2in |
| Kerf | 0.086in |
| Number Of Teeth | 24 |
| Speed Rating | 8300rpm |
| Teeth Type | ATB |
| Thickness | 0.95in |
| Download PDF File |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6500 |
| UPC | 024721151209 |
| MPN | 15120 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In