We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 1837566 Nutsetter, 3/8 in Drive, Lobular Drive, 1/4 in L Shank, Hex Shank
SKU
ORG8787467
by IRWIN
$26.91 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Lobular design drives fastener on side instead of corner for less stripping and longer life
- Rare earth magnets hold fasteners securely with four times the hold of standard magnets
- 1/4 in quick-change shank is designed to work with impact drivers and reduces slipping in standard drill chucks
Category: Tool Bits
Lobular nutsetters are built for maximum durability, performance and long life with impact tools. Designed to drive the fastener from the side, rather than forcing the corners to turn, maintaining the true shape of the fastener and dramatically reducing breakage and damage from stripping. Also provides more clearance on the corners of the fastener where paint build-up often occurs. Black oxide finish resists corrosion to increase the life of the nutsetter.
| Diameter | 9/16in |
|---|---|
| Drive Size | 3/8in |
| Drive Type | Lobular |
| Finish | Black Oxide |
| Length | 6in |
| Material | Steel |
| Package Quantity | 1 |
| Shank Length | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| Download PDF File |
| UPC | 673765171003 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | IWAF34638 |
| Brand | IRWIN |

Log In