We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 1869517 Drill Bit Extension, 1/4 in Shank, Hex Shank, For 1/4 in Hex Shank Accessories
SKU
ORG8787558
by IRWIN
$29.02 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Large chuck withstands higher torque demands of impact drills
- 1/4 in quick-change shank is designed to work with impact drivers and reduces slipping in standard drill chucks
- Patented jaw design is compatible with all 1/4 in hex shank accessories including insert bits
Category: Drill Bit Sets
| Finish | Oxide |
|---|---|
| Length | 12in |
| Shank Size | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| Suitable for | 1/4 in Hex Shank Accessories |
| Download PDF File |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4100 |
| UPC | 042526914171 |
| MPN | 1869517 |

Log In