We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 1870546 Masonry Bit Impact Drill Bit, 3-3/4 in L Flute, Hex Shank, 1/4 in Dia Shank
SKU
ORG8787780
by IRWIN
$20.69 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Innovative pressed carbide tip with aggressive cutting angles for faster drilling and longer bit life
- One-piece construction withstands higher torque loads than standard quick-change bits
- Black oxide finish resists corrosion and increases bit life
- 1/4 in quick-change shank is designed to work with impact drivers and reduces slipping in standard drill chucks
- For fast drilling applications
Category: Masonry & Hammer Drill Bits
Innovative pressed carbide tip with aggressive cutting angles for faster drilling and longer bit life. One-piece construction withstands higher torque loads than standard quick change bits. Black oxide finish resists corrosion and increases life of bit. 1/4 in quick change shank is designed to work with impact drivers and reduces slipping in standard drill chucks.
| Applicable Materials | Masonry |
|---|---|
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 3/16in |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Length | 3-3/4in |
| Number Of Flutes | 1 |
| Overall Length | 6in |
| Point Angle | 118deg |
| Point Type | Pressed |
| Quick Change Shank | Yes |
| Shank Diameter | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.0700 |
|---|---|
| Brand | IRWIN |
| UPC | 042526914294 |
| MPN | 1870546 |

Log In