We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 1870567 Masonry Bit Installation Bit, Spiral Flute, 2-3/8 in L Flute, Quick-Change Shank
SKU
ORG8787848
by TAPCON
$20.52 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Built-in hex collar serves as a stop feature for drilling the ideal hole depth for Tapcon screws and other concrete screws
- Drill or drive installation sleeve slides over bit and engages with hex collar to quickly drive hex or Phillips head fasteners
- One-piece construction withstands higher torque loads than standard quick-change bits
- 1/4 in quick-change shank is designed to work with impact drivers and reduces slipping in standard drill chucks
- For conventional drilling
Category: Masonry & Hammer Drill Bits
Impact Tapcon installation bit. Built-in hex collar serves as a stop feature for drilling the perfect hole depth for Tapcon screws and other concrete screws. Drill/drive installation sleeve slides over bit and engages with hex collar to quickly drive hex or Phillips head fasteners. One-piece construction withstands higher torque loads than standard quick-change bits. 1/4 in quick change shank is designed to work with impact drivers and reduces slipping in standard drill chucks.
| Applicable Materials | Masonry |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 3/16in |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Length | 2-3/8in |
| Flute Type | Spiral |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 4in |
| Quick Change Shank | Yes |
| Shank Diameter | 1/4in |
| Shank Type | Quick-Change |
| Suitable for | Impact Driver |
| Download PDF File |
| UPC | 042526914409 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| MPN | 1870567 |
| Brand | TAPCON |

Log In