We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 1890709 Installer Drill Bit, Spiral Flute, Cylinder Shank, 0.37 in Dia Shank
SKU
ORG6203103
by IRWIN
$25.49 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Hole in flute for easy wire pulling through walls, ceilings and floors
- 3-flatted shank prevents slipping in drill chuck and includes hole for wire pulling
Category: Drill Bit Sets
Constructed from premium alloy steel with 82 degree point for fast boring. Wire hole at the tip of the bit makes it easy to pull wire through in applications such as walls, ceilings, and floors in a variety of materials for installation of small wire for telephones, cable, TV, computers, and security systems.
| Applicable Materials | Wood |
|---|---|
| Cutting Direction | Clockwise |
| Diameter | 3/8in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | Steel |
| Number Of Flutes | 1 |
| Overall Length | 18in |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Pack |
| Point Angle | 82deg |
| Shank Diameter | 037in |
| Shank Type | Cylinder |
| Download PDF File |
| UPC | 042526925481 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5200 |
| MPN | 1890709 |
| Brand | IRWIN |

Log In