We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 1899935 Nutsetter, 1/2 in Drive, Lobular Drive, 1/4 in L Shank, Hex Shank
SKU
ORG8787475
by IRWIN
$19.24 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Lobular design drives fastener on side instead of corner for less stripping and longer life
- Rare earth magnets hold fasteners securely with four times the hold of standard magnets
- 1/4 in quick-change shank is designed to work with impact drivers and reduces slipping in standard drill chucks
Category: Tool Bits
| Diameter | 3/4in |
|---|---|
| Drive Size | 1/2in |
| Drive Type | Lobular |
| Finish | Black Oxide |
| Length | 1-7/8in |
| Material | Steel |
| Package Quantity | 1 |
| Shank Length | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.0900 |
|---|---|
| Brand | IRWIN |
| UPC | 042526930348 |
| MPN | IWAF34212 |

Log In