We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 1934298 Circular Saw Blade, 7-1/4 in Dia, Carbide Cutting Edge, 5/8 in Arbor
SKU
ORG8995193
by IRWIN
$43.19 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Carbide teeth with WeldTec construction are welded not brazed for stronger tooth bond, longer life and durability. Innovative heat vents and expansion slots help make straighter cuts. Reinforced shoulder provides durability for trim/finish applications.
Category: Saw Blades
Carbide teeth with WeldTec construction are welded not brazed for stronger tooth bond, longer life and durability. Innovative heat vents and expansion slots help make straighter cuts. Reinforced shoulder provides durability for trim/finish applications.
| Applicable Materials | Wood |
|---|---|
| Arbor Size | 5/8 in |
| Cutting Depth | 2-3/8 in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 7-1/4 in |
| Kerf | 0.063 in |
| Number Of Teeth | 40 |
| Speed Rating | 12300 rpm |
| Teeth Type | ATB |
| Thickness | 0.039 in |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4000 |
| UPC | 042526936371 |
| MPN | 1934298 |

Log In